967 3T3.25/CL/125V/BA9S/STD 10P
 Previous
 Next
Miniature Lamps - 967 3T3.25/CL/125V/BA9S/STD 10P - 50267
STANPRO
Product code:
STD50267
Mfr Number:
50267
Contact your local branch to check product availability.
Look up branches
Log In
to view your price and product availability

Contact your sales representative to confirm availability.
Available Lengths
 EA
Min: 1 EA , Multiple  1 EA
View Alternative
 Item already in cart

 Add to cart
  
Technical Documents

Technical Documents
 Catalog Page
 Back
 Catalog Page
Product Details

Product Details
MINIATURE LAMP ANSI:967 T-3.25 125V 0.025A 3W BA9s CLEAR 10 PACK STD
Technical Specifications
Technical Specifications
Miniature Lamps
Voltage 125VAC
DESCRIPTION INCANDESCENT MINIATURE LAMP
Mfr Part # 967
CSA / UL APPROVED CSA/UL APPROVED
MANUFACTURE STANDARD PRODUCTS
Unit of Measure EACH
CARTON QTY. 10
STD. PACKAGE QTY. 1000
Initial Lumens 0.36 INITIAL LUMENS
Watts 3 WATT
Shape/Bulb T-3-1/4 BULB
BASE BA9s MINIATURE BAYONET BASE
Overall Len. In/Mm 1-3/16 In. (30mm) LONG
Filament Design C-7A FILAMENT (RING)
Hrs. Rated Life 5000 Hrs. RATED LIFE
Diameter In/Mm 13/32 In. (10.3mm) O.D.